“Mi magunk legyünk az a változás, amelyet látni szeretnénk a világban”
(Gandhi)
Amit a képzésről tudni kell…
“Mi magunk legyünk az a változás, amelyet látni szeretnénk a világban”
(Gandhi)
I. A képzés témája: olyan önként jelentkező diáksegítők képzése, akik az iskolai agresszió megelőzésében, kezelésében együtt tevékenykednek tanáraikkal. Az egészséges életmód népszerűsítésében, (drog, alkohol és nikotin) prevenciós rendezvényeken szerepelnek és szervezik ezeket. Az iskolai táborok (gólya-, életmód-, agressziót megelőző-, sport-, és egyéb) szervezésében aktívan részt vesznek, és lebonyolításában segítik tanáraik munkáját, illetve önállóan is szerveznek ilyet.
Az iskola élet legkülönbözőbb területein segítik társaik beilleszkedését, figyelnek a szorongó, gátolt, nehezebben kommunikáló gyerekekre, illetve az agresszív magatartást mutatók viselkedését figyelemmel kísérik.
A kirekesztés, csúfolás, kiközösítés és minden egyéb agresszív viselkedés jelenségét észlelve, jeleznek támogató tanáruknak, illetve saját hatáskörükben, -beszélgetést kezdeményezve az érdekeltek között- intézkednek.
Kiképzésük során tanult kommunikációs, mediációs eszközökkel és az elfogadás, empátiás odafordulás attitűdjét megvalósítva, példát mutatnak diáktársaiknak.
II. A képzés tematikája:
A képzés sajátélményű, tréning formában történik, összesen 90 órában.
A 90 óra a következőképpen oszlik meg:
1. blokk; Elméleti, gyakorlati tréningek: önismeret
kommunikáció
konfliktuskezelés
30 óra
2. blokk; Gyakorlati feladatok a tanultak szerint: esetismertetések
házi dolgozatok
önreflexiók
30 óra
3. blokk; Mentorálás és szupervizió: hetente egy alkalommal
30 óra
III. A képzés zárása
A képzések végén az érintett iskolák részvételével Konferenciát szervezünk, ahol az oklevelek átadása történik.
A képzést koordinálja: Fővárosi Önkormányzat Oktatási Bizottsága és a Mérei Ferenc Pedagógiai és Pályaválasztási Intézet.
A képzés időpontjai: mindig csütörtök, péntek, szombati napokon, illetve az érintett iskola Igazgatójaáltal engedélyezett időpontokban.
A képzés költségei: A 90 órás képzés minden diák számára ingyenes, a foglalkozások feladatlapjait, kérdőíveit és az elméleti tudnivalók jegyzeteit a képzést végző biztosítja. A diákok csak tollat hozzanak magukkal.